Van innovatie naar implementatie: V-tron bouwt aan mobiliteit van de toekomst – Klantverhaal

V-Tron op vrachtwagen

In de huidige maatschappij is automatisering niet meer weg te denken en groeien ontwikkelingen razendsnel. Binnen welke sector dan ook schieten nieuwe innovaties uit de grond om steeds sneller, makkelijker en efficiënter te werken. Zo ook binnen de mobiliteitssector: nieuwe innovaties om duurzamer te rijden, personeelstekorten aan te pakken, maar ook om de sector een stuk veiliger te maken.

V-tron, gevestigd in Deventer, houdt zich hier ook mee bezig. In dit klantverhaal praten de specialisten van Hezelburcht met V-tron, want wij zijn benieuwd: wat maakt V-tron zo succesvol? En hoe denkt V-tron over de mobiliteit van de toekomst?

V-tron

Wim Vossebelt introduceert zichzelf: “Ik ben directeur-eigenaar van V-tron, maar ik houd me bezig met verschillende zaken. Zo focus ik mij voortdurend op de langetermijnvisie van V-tron en wat onze toekomstplannen zijn. Dus: waar willen we heen en wat doen we precies? Binnen V-tron houden wij ons bezig met het ontwikkelen van rijtaakautomatiseringssystemen: dus alles wat een bestuurder doet achter het stuur, dat proberen wij te automatiseren.”

Tele-operation

V-tron focust op het domein tele-operation binnen de mobiliteitssector, wat vrijwel het tegenovergestelde is van autonoom rijden. Waar het bij autonoom rijden draait om het volledig automatiseren van voertuigen en dus het vervangen van de bestuurder, gaat tele-operated rijden één stap terug. Wim legt het uit: “Wij zeggen, begin nou eerst met het automatiseren van kleine taken die iedereen elke dag doet. Denk bijvoorbeeld aan parkeren, langzaam manoeuvreren of ergens naartoe rijden. Als we die taken kunnen automatiseren, dan kunnen we mensen altijd nog inzetten voor de onderdelen die we nog niet kunnen automatiseren. En op die manier gaan we eigenlijk steeds een stukje verder.” Dit proces is goed te vergelijken met het automatiseringsproces van bedrijfsprocessen. Hoewel automatisering een positieve ontwikkeling is, blijft de mens een belangrijke factor om een organisatie te blijven sturen, en dit is ook het geval bij voertuigen.

Systemen van V-tron binnen de mobiliteitssector

De systemen die V-tron ontwikkelt, zijn toepasbaar binnen verschillende mobiliteitssectoren. Zo ontwikkelen ze technieken voor personenauto’s, maar ook voor vrachtauto’s of bussen binnen het openbaar vervoer. Volgens Wim hebben al deze segmenten een overeenkomst: “Al deze segmenten lopen tegen hetzelfde probleem aan, namelijk personeelstekort en het waarborgen van veiligheid. Zo verliest een vrachtwagenchauffeur bijvoorbeeld veel tijd bij het uitvoeren van handelingen op lage snelheid. Dit is gemiddeld zo’n 30% van de rijtijd per dag. Als je deze handelingen kunt automatiseren, gaat dit niet van de rijtijd van een chauffeur af, waardoor personeel efficiënter wordt ingezet. Tegelijkertijd zorgt de automatisering ook voor betere voorspelbaarheid, wat bijdraagt aan de veiligheid van chauffeurs. Wanneer zij nu een haven binnenrijden om een lading te lossen, weten zij niet hoe zij het beste van A naar B kunnen rijden, aangezien containers iedere dag anders opgestapeld staan. Met een geautomatiseerd tele-operated systeem wordt in dit geval de vrachtwagen in de haven op afstand bestuurd wat veiliger is voor de chauffeur.”

V-Tron vrachtwagen en technologie

V-tron ook internationaal werkzaam

V-tron is niet alleen werkzaam binnen Nederland, maar ook op internationaal niveau. Wim vertelt: “We zijn inmiddels al aanwezig in Europa en 22 landen in Afrika. Dat is al aardig wat. Afrika was voor onze systemen een toegankelijk gebied om te betreden aangezien zij direct zijn ingestapt op betere communicatienetwerken. Ook hebben ze in Afrika veel oude vrachtwagens waar onze systemen gemakkelijk op toegepast kunnen worden. De infrastructuur is aanwezig, dus met een kleine ingreep in de oude vrachtwagens kunnen onze systemen ook hier gemakkelijk toegepast worden.”

Kansen en uitdagingen in de mobiliteitssector

Een belangrijke trend binnen de mobiliteitssector waar ook V-tron volledig op focust is machine learning. Zo legt Wim uit: “Wij leren camera’s op eigen en vooral veilig terrein dingen te herkennen, waardoor deze uiteindelijk zelfstandig en geautomatiseerd te werk kunnen gaan.” In de sector gebeuren echter nog te vaak fouten, doordat mensen denken volledig te kunnen vertrouwen op autonome besturing. Om deze reden werkt V-tron aan een dataset die is goedgekeurd en waarop gebruikers blind kunnen vertrouwen.

Tegelijkertijd is autonoom rijden de grootste uitdaging voor V-tron, vertelt Wim: “autonoom rijden wordt als droom gezien, maar welk probleem lost het eigenlijk op? Auto’s worden niet veiliger, files zijn er nog steeds en de kloof tussen rijk en arm wordt steeds groter.” Bij tele-operation zit het besturingssysteem namelijk op afstand en kan dit tegelijkertijd meerdere voertuigen aansturen. Bij zelfrijdende auto’s zit het besturingssysteem bij iedere auto aan boord wat leidt tot een hoge prijs. “Onze businesscase is heel simpel: één keer investeren in infrastructuur, om vervolgens met allerlei verschillende voertuigen hier gebruik van te maken.”

V-Tron apparaat

Concurrenten binnen de markt: tele-operated vs. autonoom?

Op gebied van tele-operated rijden kent V-tron eigenlijk maar twee grote concurrenten wereldwijd. Wim vertelt: “De markt is vrij wispelturig, waardoor er jammer genoeg niet veel concurrenten zijn die precies hetzelfde aanbieden als wij. Dit brengt soms ook vragen op, want waarom zijn er zo weinig aanbieders? Meer organisaties focussen zich op het volledig autonoom rijden. Ik ben er echter heilig van overtuigd dat autonoom rijden niét de oplossing is. Hoewel je dit vaker in de media ziet, is het lastig door te voeren vanwege hoge kosten, maar ook wet- en regelgeving. Het is een mooie innovatie, maar het lost geen probleem op.”

Partners van V-tron

V-tron is voortdurend op zoek naar partijen om mee samen te werken. Dit om samen een ecosysteem te bouwen en meer bekendheid te creëren voor het automatiseren van de mobiliteitssector. Wim vertelt: ”Bij samenwerkingen kom je in aanraking met verschillende typen mensen, met ieder een eigen werkwijze. Het is dan belangrijk om gedurende de samenwerking dezelfde visie te houden. Ook krijg je met internationale samenwerkingen te maken met verschillende wet- en regelgeving. In Nederland is bijvoorbeeld een andere partij aansprakelijk voor het vastzetten van de vracht dan in Duitsland. Kleine verschillen zoals dit kunnen al grote gevolgen hebben voor het toepassen van onze systemen.”

“Ik geloof alleen in samenwerking en ben ervan overtuigd dat we alleen met samenwerking verder komen.”

V-Tron medewerkers

Subsidie als middel voor V-tron

Om automatiseringssystemen te blijven innoveren en nog sneller te ontwikkelen maakt V-tron al een aantal jaar slim gebruik van subsidies. Wim vertelt: “Subsidie is voor ons echt een middel. Als bedrijf zijn we volledig zelf gefinancierd, maar wanneer je verder wilt ontwikkelen of nieuwe innovaties op de markt wilt brengen is het lastig om dit vanuit je eigen cashflow te financieren. Hier kunnen subsidies dus goed aan bijdragen.” Echter vertelt Wim dat subsidies ook uitdagingen met zich meebrengen: “Een nadeel is dat subsidies erg verspreid zijn, waardoor je voor ieder project net weer een andere regeling nodig hebt. Hier komen ook weer veel voorwaarden en administratieve lasten bij kijken. Gelukkig helpen de specialisten van Hezelburcht ons hier goed bij en hebben we uiteindelijk drie losse projecten weten te formuleren.”

V-tron heeft gebruikgemaakt van verschillende subsidies verdeeld over deze projecten. Zo maakt de organisatie gebruik van SSEB haalbaarheid subsidie om te focussen op verduurzaming binnen de bouwsector, door op zoek te gaan naar alternatieve mogelijkheden voor bepaalde voertuigen. Daarnaast werd MIT R&D-samenwerkingsprojecten aangevraagd om in samenwerking met een andere partij tele-operated systemen voor containervervoer verder te ontwikkelen. Ook maakt V-tron gebruik van WBSO subsidie om binnen het bedrijf te blijven innoveren, met voornamelijk de focus op softwareontwikkeling.

Maar volgens Wim blijft het hier niet bij: “De specialisten van Hezelburcht helpen ons om continu opzoek te gaan naar nieuwe kansen. Zo zijn we momenteel ook weer bezig met een aantal nieuwe projecten en denken zij altijd goed mee over hoe we een regeling en project toch passend kunnen maken. Dat waardeer ik heel erg aan onze samenwerking!”

“Binnen Hezelburcht zijn we geen klant maar een partner”

Samenwerking met Hezelburcht

We vroegen Wim naar zijn ervaring met Hezelburcht, hij vertelt: “Laat ik beginnen met dat ik heel blij ben met de samenwerking tussen V-tron en Hezelburcht. Eerder zaten wij bij een andere partij die ons ondersteunde bij onze subsidieprojecten, maar hier was ik totaal niet tevreden over. Toen werden wij benaderd door één van jullie specialisten, Kevin Bonke, waarna we zijn overgestapt en al onze subsidieprojecten nu met Hezelburcht doen.” Wim vertelt dat hij binnen deze samenwerking de menselijke factor goed voelt en hij niet als nummertje wordt gezien. Daarnaast vindt hij het prettig dat onze specialisten altijd meedenken met V-tron over nieuwe kansen en hoe projecten het best geformuleerd kunnen worden. Als laatste zegt Wim: “Spontane telefoontjes en fysieke bezoekjes zijn voor mij essentieel in een samenwerking. Daarnaast is er ook duidelijk veel kennis en ervaring aanwezig binnen Hezelburcht.” Al met al kunnen we dus spreken van een fijne, maar ook zeer succesvolle samenwerking tussen V-tron en Hezelburcht, met nog vele kansen en projecten in de toekomst.

De specialisten van Hezelburcht zijn trots om op deze manier bij te dragen aan de ontwikkeling van nieuwe innovatieve technologieën binnen de mobiliteitssector, en wensen V-tron veel succes in de toekomst!

V-Tron op auto

Contact

Benieuwd wat onze specialisten voor u kunnen betekenen? Laat uw gegevens achter en wij nemen contact met u op!